Do kiedy będą używane piece węglowe w Podkarpaciu?

Piece węglowe mają swoje nieodłączne miejsce w historii używania paliw na Podkarpaciu. Pomimo rozwoju technologii oraz innych, bardziej ekologicznych źródeł ogrzewania, w niektórych rejonach województwa nadal spotyka się ten sposób pozyskiwania ciepła. Jak długo jeszcze ten sposób ogrzewania będzie obecny w gospodarstwach domowych na Podkarpaciu? W artykule przedstawiamy informacje dotyczące tego zagadnienia.

Istniejące regulacje dotyczące używania pieców węglowych

W Polsce istnieją różne przepisy dotyczące używania pieców węglowych, które mają na celu ograniczenie ich negatywnego wpływu na środowisko, zwłaszcza w miastach. Jak jest jednak na Podkarpaciu? Sprawa jest o tyle istotna, gdyż pytanie “do kiedy piece węglowe podkarpackie” nie jest jednoznaczne.

W niektórych rejonach Podkarpacia proces wycofywania pieców węglowych i ograniczania stosowania tego rodzaju paliwa przebiega powoli. Wynika to zarówno z tradycji, jak i braku środków na wymianę często starych, nieefektywnych urządzeń grzewczych.

Planowane zmiany w systemie ogrzewania

W związku z tym, że Polska jest zobowiązana do obniżenia poziomu zanieczyszczeń powietrza oraz walki ze smogiem, są prowadzone różnego rodzaju działania mające na celu wyeliminowanie pieców węglowych. Obecnie coraz częściej prowadzone są programy dotacyjne, które wspierają finansowo właścicieli nieruchomości pragnących wymienić stare piece na nowoczesne, ekologiczne źródła ciepła.

Na Podkarpaciu rekordzistą w eliminacji pieców węglowych jest Rzeszów, gdzie udało się już obniżyć liczbę używanych urządzeń grzewczych opalanych węglem. W odpowiedzi na pytanie “do kiedy piece węglowe podkarpackie” można powiedzieć, że Rzeszów jest w awangardzie województwa w tej dziedzinie.

Wspieranie wymiany źródeł ogrzewania

W czerwcu 2021 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie ogłosił konkurs skierowany do gmin, które mogą otrzymać dofinansowanie na realizację działań mających na celu zmniejszenie niskiej emisji na terenie Podkarpacia. Pieniądze będą mogły być przeznaczone na wymianę kotłów węglowych na nowocześniejsze.

W związku z tym, że coraz więcej gmin przeznacza środki na modernizację domowych instalacji grzewczych, sytuacja związana z piecami węglowymi na Podkarpaciu powinna sięakapit:stopniowo zmieniać.

Przyszłość piecy węglowych na Podkarpaciu

Czy oznacza to, że całkowite wyeliminowanie pieców węglowych na Podkarpaciu jest tylko kwestią czasu? Z jednej strony ciągłe zmiany w przepisach prawa oraz coroczne kontrole sprawiają, że właściciele domów są zmuszeni do coraz częstszych modernizacji i dostosowywania się do obowiązujących regulacji dotyczących ogrzewania paliwem stałym.

Z drugiej strony jednak, nie brakuje na Podkarpaciu miejsc, gdzie możliwościainwestycyjne są niewielkie, a dostępność innych źródeł ciepła jest utrudniona. W takich przypadkach wdrożenie programów wymiany pieców węglowych może przebiegać dłużej niż w bardziej rozwiniętych rejonach.

Podsumowanie

Podsumowując, należy oczekiwać dalszego ograniczenia stosowania pieców węglowych na terenie całego województwa podkarpackiego, nie tylko w największych miastach. Nie można jednak jednoznacznie określić konkretnej daty, do której piece węglowe znikną z Podkarpacia. Istotne znaczenie dla tego procesu będzie miała skuteczność programów realizowanych przez samorządy, (a także) wysokość dofinansowania oferowanego przez instytucje państwowe i lokalne oraz świadomość ekologiczna wśród mieszkańców regionu.

Zmiany w wykorzystaniu pieców węglowych na Podkarpaciu

W kontekście negatywnego wpływu pieców węglowych na środowisko oraz obowiązujących przepisów ograniczających ich użytkowanie, spadek liczby tego typu urządzeń grzewczych na terenie województwa podkarpackiego jest nieunikniony. W trosce o środowisko najbardziej zaawansowany w tym procesie jest Rzeszów, lider w zakresie eliminacji kotłów na węgiel.

Wzrost liczby gmin angażujących się w zmniejszanie niskiej emisji poprzez realizację programów modernizacji domowych instalacji grzewczych stwarza nadzieję na stopniowe zmiany na Podkarpaciu. Nie oznacza to jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie “do kiedy piece węglowe podkarpackie” – wynika to z różnic w możliwościach inwestycyjnych oraz dostępności alternatywnych źródeł ciepła w niektórych obszarach regionu.

Wyrośnieczenia będqla ć przede wszystkim na skutecznych działaniach samorządowych, stopniu wsparcia finansowego ze strony instytucji państwowych i lokalnych oraz rosnącej świadomości ekologicznej wśród mieszkańców Podkarpacia.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Do kiedy można palić węglem na Podkarpaciu: Praktyczny przewodnik informacyjny

Do kiedy można palić węglem na Podkarpaciu: Praktyczny przewodnik informacyjny

W związku ze zmieniającymi się przepisami dotyczącymi ogrzewania domów w Polsce,

Next
Niedzielne wyprawy po Podkarpaciu: gdzie warto pojechać i co zobaczyć?

Niedzielne wyprawy po Podkarpaciu: gdzie warto pojechać i co zobaczyć?

Czy zdarza Ci się marzyć o spontanicznych wypadach poza miasto, zwłaszcza w

You May Also Like